5 načina kako poboljšati kvalitetu zraka u spavaćoj sobi

Datum objave: 2019-11-13 13:50:54 +0100
Kada razmišljamo o onečišćenom zraku i smogu, uglavnom to povezujemo s nečim što je “vani”.
Kada smo kod kuće, posebno u spavaćoj sobi, imamo osjećaj da dišemo čist zrak. Ta nema automobila u našem stanu i niti jedna tvornica ne nalazi se u našoj četvrti.
No, je li zrak koji dišemo kod kuće uistinu čist?
Niti najmanje.
Zastrašujuća istina je kako je zrak u našim domovima često i zagađeniji od zraka izvana. Zrak u našim domovima može biti zagađen olovom, formaldehidom, radonom i hlapljivih kemikalijama konvencionalnih sredstava za čišćenje.
Zrak možemo zagaditi i preko novih tepiha i novog namještaja ili preko boje na zidovima.
U svemu tome, još se nalaze i grinje, prašina, plijesan te dlake vašeg kućnog ljubimca.
Ne zvuči bajno, zar ne?
I iako vam možda sve to skupa trenutno ne uzrokuje određene probleme, njihov loš utjecaj na zdravlje može se pojaviti i više godina nakon stalne izloženosti.
A tada dolazi u obliku astme i alergija.
Kako bi zrak u vašem domu bio maksimalno čist, slijedite ovih pet savjeta.
1. Redovno čistite podove
- Usisavajte. Redovito usisavanje ključno je za održavanje čistoće zraka. Redovno usisavanje može smanjiti koncentraciju alergena kao što su pelud, dlake i grinje, a korištenje usisavača s hepa filterom očistit će vaš stan i od olova i drugih toksina. Kada usisavate ne zaboravite zidove i rubove tepiha, a za najbolje rezultate, usisavajte dva ili više puta tjedno.
- Brišite. Nakon usisavanja obavezno prebrišite pod i pokupite prašinu koja je ostala nakon usisavanja. Ne trebaju vam nikakva sredstva za čišćenje. Svu prašinu i alergene možete obrisati samo s upotrebom mlake vode.
- Zadržite vani. Stavite otirač za cipele pred svaka vrata. Na cipelama donosimo razne kemikalije, a otirači smanjuju količinu prljavštine i pesticida koje unosimo u dom. Otirače redovno čistite.
2. Održavajte zdravu razinu vlažnosti
Grinje i plijesan obožavaju vlagu i zato je važno da vlagu držite pod kontrolom. Optimalno bi bilo da vlaga u zraku bude između 30 i 50%.
Odvlaživač zraka zimi i klima uređaj u ljetnim mjesecima mogu pomoći u pomaže u smanjenju vlage u zatvorenom prostoru. Uz to, klima uređaj učinkovito kontrolira alergene i smanjuje količinu peludi.
3. Učinite vaš dom zonom bez cigaretnog dima
Najveći zagađivač zraka u zatvorenim prostorima je pušenje. Dim cigarete sadrži više od 4.000 kemikalija. Istraživanja pokazuju da pasivno pušenje povećava rizik od razvoja respiratornih infekcija i bolesti uha, astme, raka i sindroma iznenadne smrti djeteta (SIDS).
Kod pušača, ova ovisnost uzrokuje rak, probleme s disanjem, srčani udar i moždani udar.
Ako želite prestati pušiti, napravite sve kako bi našli način koji bi vam u tome pomogao. Mislite o pozitivnim stranama prestanka pušenja i neka vam to bude motivacija.
4. Testirajte dom na radon
Radioaktivni plin radon još je jedna opasnost koja vreba u vašem domu. Ovaj nevidljivi plin bez okusa, mirisa i boje drugi je vodeći uzrok raka pluća i prvi među nepušačima.
Radon se može naći u gotovo svim kućanstvima, ali ne u podjednakoj koncentraciji. Zbog svog plinovitog stanja vrlo lako može ući i kroz najmanje pukotine, taloži se na čestice prašine i lako se udahne u pluća.
Zato je najbolje je svake godine testirati dom na radon.
5. Izbacite umjetne mirise
Jako volimo mirise. Volimo mirišljavu odjeću i mirišljavi dom. No, znate li kako sintetički mirisi koje najčešće koristimo emitiraju razne štetne kemikalije u zrak?
Konvencionalni deterdženti za rublje, omekšivači, osvježivači zraka… Svi oni mogu u zrak slati štetne kemikalije.
Jedna studija je otkrila kako osvježivači zraka na struju emitiraju preko 20 različitih hlapivih organskih spojeva, među kojima i sedam otrovnih prema američkim saveznim zakonima.
Stvar je u tome kako se većina mirisa proizvodi iz naftnih derivata i uglavnom se ne testira imaju li negativne zdravstvene učinke na ljude.
Što možete učiniti?
- uvijek birajte sredstva za čišćenje bez mirisa ili s mirisima na prirodnoj bazi
- prestanite koristiti raspršivače - dezodoranse, sprejeve za kosu, sredstva za čišćenje tepiha i osvježivače zraka
- recita "da" svježem zraku i redovno prozračujte dom. Ako patite od alergija ili astme, držite sobe prozračenima uz pomoć klima uređaja s filterom.
- za svjež miris u kuhinji koristite limun i sodu bikarbonu
- uz pomoć biljaka pročistite zrak. Jedna studija koju je provela NASA pokazala je kako neke biljke mogu učinkovito očistiti zrak od toksina.
Uz ove relativno jednostavne načine možete značajno poboljšati razinu kvalitete zraka u vašoj spavaćoj sobi i cijelom domu.
I bolje i zdravije spavati.