Sat polako otkucava završetak dana i vrijeme je da mališana pripremite za spavanje. Nakon tuširanja, ušuškavanja u krevet, pričanja priče za laku noć i poljupca prije spavanja, vaš anđelčić sklapa okice i zzzzz….
To je to! Nakon napornog dana vrijeme je da se i vi bacite u udoban krevet i odete u svijet snova. No odjednom vas probudi onaj zvuk piljenja drva, tj. hrkanja. Ovog puta krivac nije vaš partner s kojim dijelite krevet već se radi o vašem mališanu.
Jao.. kao da nije bilo dovoljno loše kad vas je partner budio hrkanjem, sada još i vaš mali anđelčić hrče? Pa kako netko toliko malen i sladak može proizvesti tako glasne zvukove?
Više od polovice djece hrče
Hrkanje kod djece nije ništa neuobičajeno. Više od polovice djece između jedne i četiri godine povremeno hrče, a osam posto njih hrče svaku noć.
Što su mali hrkači stariji to se povećava i broj onih koji redovito hrču (šest posto jednogodišnjaka, 13 posto četverogodišnjaka), a isto tako mali fakini hrču češće od nježnih princeza – 63 posto naprama 58.
Zašto vaše dijete hrče?
Uzrok hrkanja kod djece i odraslih nije jednak. Kod odraslih je hrkanje prouzročeno vibracijama oslabljenih mišića u području mekog nepca dok kod djece hrkanje obično dolazi zbog problema s disanjem na nos.
Hrkanje kod djece može biti prolazno i dugotrajno. Kod prolaznog hrkanja nema razloga za brigu. Ono traje nekoliko dana i obično se radi o začepljenom nosiću ili pretjerano suhom zrakom u sobi. No ako hrkanje traje dulje vremena tada već ima i razloga za brigu. Najčešće se radi o:
- Alergijama. Upala gornjeg respiratornog sustava je najčešći krivac povremenog dječjeg hrkanja. To se događa kada je djetetov nosić pun sluzi koja blokira dišni put, a uz prehlade, uzrok hrkanju mogu biti i opasne alergije.
- Povećanoj trećoj manduli. Kod kroničnog povećanja krajnika, mališani ne mogu disati na nos, stvara se mnogo sekreta koji curi u usta, dijete loše spava, a može se pojaviti i upala u srednjem uhu.
- Apneje kod djece. Ako hrkanje uglavnom počinje čim dijete utone u san, različitog je intenziteta i isprekidano tada se radi o prilično ozbiljnom zdravstvenom stanju u kojem zrak ne može proći kroz pluća – apneji. Stanke u disanju mogu trajati deset sekundi i više, a mogu se dogoditi više puta tijekom jedne noći.
Zašto bi se hrkanje trebalo ozbiljno shvatiti?
Iako mnogi roditelji hrkanje mališana smatraju dražesnim i slatkim, noćna piljenja u krevetu često djeluju negativno na djecu. Naročito ona redovita.
Mali hrkači dvostruko češće pate od noćnog kroničnog kašlja, noćnog mokrenja i poremećaja u ponašanju jer su tijekom dana pospana i dekoncentrirana te češće obolijevaju od raznih prehlada i infekcija uha.
Isto tako, stalno otvorena usta mogu utjecati i na nepravilan razvoj lubanje, a nedostatak kisika dovodi do toga da dijete teže usvaja nove informacije i brže se umara.
Kako pomoći mališanu kod hrkanja?
Ako zbog vašeg mališana već dulje vrijeme škripe prozori, najbolje bi bilo da posjetite pedijatra ili otorinolaringologa. Ako je u pitanju treća mandula, ona se vrlo lako može ukloniti operacijom, no ako je riječ o apneji tada je potrebno dulje i zahtjevnije liječenje.
Uz liječnike, evo još nekoliko rješenja protiv hrkanja
- Ovlaživač zraka. Hrkanje se često javlja kada je u sobi presuhi zrak. Pobrinite se da na bilo koji način ovlažite zrak – u sobu dodajte posudice s vodom, po ljeti na prozore stavite mokri ručnik ili nabavite ovlaživač zraka.
- Dodatni jastuk. Ako mališan spava u krevetiću i još ne koristi jastuk, stavite dodatni jastuk ispod madraca, a ako ga već koristi, stavite dodatni jastuk ispod glave. Podizanje glave dok spava može olakšati prohodnost dišnih puteva i spriječiti jezik da padne u grlo.
- Uklonite sve alergene. Hrkanje se može javiti zbog promjena u sluznici nosne šupljine koje nastaju kao oblik alergije na pojedine vrste hrane, ali i na alergene koji se udišu. Uklonite iz sobe sve alergene – kućne ljubimce, pokrivače, deke, a pedijatar će vam dodatno preporučiti lijekove protiv alergije.
Promatrajte malog hrkača da vidite radi li se o prolaznoj fazi ili dugotrajnoj fazi. Ako sumnjate na treću mandulu ili apneju, nikako nemojte odgađati posjet liječniku.
Vašem mališanu i vama želimo miran i ugodan san